„… Хаджиев бе първият троянски художник, който разработи голяма поредица портрети на местни троянски герои, участници в революционните борби на нашия народ против османското робство. Той се вдъхновява от подвига на портретуваните и картините му, окачени в коридорите на Троянската гимназия, възпитаха не едно поколение средношколци в духа на чистия народен патриотизъм на възрожденците.”
Стефан Балевски
„Изложбата на художника Петър Хаджиев”
в. „Троянски глас”, № 45, 8 ноем. 1978.
• • •
„Хаджиев беше първият троянски художник, който вярно оцени забележителните естетически качества на местните художествени занаяти и написа академично издържан научен труд за троянското грънчарство. Голяма е заслугата му и за създаването на Музея на художествените занаяти и Историческия музей в Троян.
Даренията, които направи Петър Хаджиев, са още една похвална обществена проява, която разкрива личността на художника като гражданин с будно обществено чувство, милеещ за културното издигане на града ни.”
Стефан Балевски
„Дарение на наш художник”
в. „Троянски глас”, № 40, 2 окт. 1985.
• • •
„В неговите картини, реставрации и проучвания се виждат познати обекти, които освен художествени качества имат и документален характер… Неговите картини изобразяват нашите планини, старите къщи на родолюбци, исторически епизоди от Освободителната война, партизанското движение, портрети на възрожденци, Ботеви четници, опълченци или майстори на художествените занаяти.
…
В областта на портрета Хаджиев работи от ранните си години и досега. Той ни оставя много добри творби, в които се чувства умението да намери убедителна прилика и да вдъхне вътрешен живот на моделите. Сред тази поредица портрети, която включва образите на литературния критик Минко Николов, на социолога Иван Хаджийски, на заслужилия майстор Найден Тотев, на съпругата на художника и др., се отделя с живописните си достойнства и психологическа вглъбеност портретът на майката. Синовната обич и привързаност е наситила този образ с емоционално съдържание.”
к.ф.н. Дочо Лазаров
„Без да измени на своето естетическо верую”
в. „Троянски глас”, № 49, 4 дек. 1985.
• • •
„Хаджиев излага пейзажи, композиции, портрети и мъртва природа. Пейзажите му преобладават в изложбата и третират нашата природа, предимно планината, реките и интересни изгледи от града. Планината е подчертана в нейната масивност и приказност – два съществени и характерни белега, които не са избегнали от наблюдателното око на художника. Снежните върхове на нашия Балкан в картините са предадени много добре с техните багрови оттенъци, с тяхната примамваща далечина и с тяхната солидност. А в предните планове се чувства меката линия на нашите предпланини и тяхното разнообразие от гори и ливади, с разпръснати в тях дървета.”
Димитър Гимиджийски
„Изложбата на Хаджиев”
в. „Хемус”, № 285, 1 юли 1941. |